Helyek, helyszínek, programok
A teljesség igénye nélkül néhány dolog, amelyben kisebb-nagyobb mértékben benne van a munkám
Tatai Vadlúd Sokadalom
A Tatai Vadlúd Sokadalom hazánk legnagyobb természetvédelmi fesztiválja. Minden télen több ezer vadlúd éjszakázik a tavon, ez a hely egy különleges Ramsari-terület.
A Sokadalom idején egy téli napon több ezer érdeklődő keresi fel a rendezvényt.
2023-ban és 2024-ben a rendezvény kisfilmjeit készítettem.
2024-ben elkezdtünk kísérletezni egy teleszkópos közvetítésselm amit a rendezvény egyik LED-falára vetítettünk. A teleszkóp a tavon tartózkodó madarakat mutatja.
MME 50
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) alakulásának 50 éves évfordulója alkalmából elkészítettem az egyesület évfordulós kisfilmjeit. Az évfordulóhoz kapocsolódóan indították online formában az MME Akadémiát, amelynek egyes moduljaihoz szintén hozzájárultam a munkáimmal.
Az 50 éves díszünnepség lebonyolítását önkéntesként segítettem.
Pál-völgyi-barlang Látogatóközpont
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság megbízásából a Pál-völgyi-barlang új látogatóközpontja fogadóterének bemutató elemeit tereveztem , és a kivitelezést is elvégeztem. Az interaktív elemek egyedi tervezésűek, a fogadótérben helyet kapott egy műbarlang is.
Medvesi Fotós Maraton
Közép-Európa legnagyobb tájfotós rendezvénye a Novohrad-Nógrád Geoparkban. A fotósoknak segítettünk felfedezni egy eddig viszonylag ismeretlen tájat - abban bíztunk, hogy a fotóikkal a természetvédelmet, tájvédelmet is népszerűsíteni tudják. A rendezvényt Komka Péterrel találtuk ki. teljes körű szervezés. Eddig öt alkalommal került lebonyolításra.
Geocsodák háza kiállítása
Az UNESCO Novohrad-Nógrád Geopark Geocsodák háza látogatóközpontja a táj geológiai, természeti értékeit és a történelmi emlékeket mutatja be.
Tevékenységeim a kiállítás kapcsán: Forgatókönyv írás, tervezés, bútorok, vitrinek tervezése, grrafikai tervezés, tördelés, makett építés, modellkészítés, nteraktív tartalom tervezése, berendezés, kiállítás építés
Eresztvényi látogatóközpont
A Novohrad-Nógrád Geopark Eresztvényi Látogatóközpontját 2016 júniusától kezdtem üzemeltetni, ekkor egyben a geopark irodavezetője is voltam.
2016-ban turisztikai információs pontként, 2017-től látogatóközpont jellegű szolgáltatással várta az érdeklődőket (információs pont, programszervezés, büfé, shop). A látogatószám gyorsan emelkedett, 2016-ig gyakorlatilag elenyésző számú érdeklődő kereste fel a helyet, 2018-ban már 30000 látogatót regisztráltunk.
Salgótarján kedvelt helyévé vált a központ, gazdag programkínálattal, színvonalas kávézóval. Az épület ekkorra már a salgótarjáni turizmus központja is lett. Jelenleg is működik az általam elindított szolgáltatásokkal, de a tervezett fejklesztéseket és változtatásokat már nem állt módomban ott megvalósítani.
Novohrad-Nógrád Geopark
A Novohrad-Nógrád Geopark az UNESCO geopark hálózat része, a világ első határon átnyúló geoparkja. A geopark megalakulásától kezdve önkéntesként vettem részt a geoparki tevékenységekben, majd 2016-tól az eresztvényi geopark központ üzemeltetője, és ezzel egy időben tulajdonképpen kényszerűségből a geopark irodavezetője lettem. Tevékenységem alatt sikeresen megszereztük a geopark működése érdekében elengedhetetlen zöld kártyát, részt vettünk nemzetközi programokban és geoturisztikai fejlesztésekben. Ismeretterjesztő programokat bonyolítottunk le.
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
A Magyar Madártani és természetvédelmi Egyesület Nógrád Megyei Csoportjának előbb tagja és önkéntese, majd titkára lettem. Ezt követően szerencsésnek mondhatom magam, mert lehetőségem volt ennek a nagy és fontos szervezetnek az irányításában is részt venni, évekig én töltöttem be a társadalmi kapcsolatokért felelős pozíciót. Ezen időszak alatt indult be a Fülemülék Éjszakája, a Madárbarát kert program, ekkor indult el az első Tatai Vadlúd Sokadalom, amelynek segítettük a megszervezését. Munkatársaimmal hoztuk létre az MME boltot. Ekkor született meg a döntés, hogy az egyesület széles társadalmi alapokra helyezi a tevékenységét.
Madárbarát kert program
A Madárbarát kert programot kiemelten kezelem a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnél végzett tevékenységeim közül. Ez egy sikeres lakossági szemléletformáló program, amely szélesíti a madár- és természetvédő emberek táborát. Az utóbbi években sokat fejlődött, az alapokból építkezve ma már létrehozták a Madárbarát Települések Szüövetségét is.
Madár park
A madár park létrehozása az én kezdeményezésem volt.
Ez egy olyan városi közpark, amely egy Natura2000 terület és egy lakóterület határán található, kiemelt turisztikai övezetben. A rekreációs célú park és terület ismeretterjesztő tartalommal is várja az érdeklődőket. Az idők során többször megújult, fejlődött, ma már közismert hely.
A táblák szövegének megírása, szerkesztése, grafikai előkészítés, az interaktív táblák tartalmi és grafikai tervezése, tanösvény nyomvonalának kijelölése, művezetői munkák a szakmai tartalom építése során, madárodúk tervezése, kivitelezése, kihelyezése, arculat tervezése
A Karancs-Medves madarai kiállítás (2010)
Kiállítás tervezése és kivitelezése a Dornyay múzeumban
Az időszaki kiállítás elsősorban a madárvédők munkáján keresztül mutatta be a tájegység madarait, természeti értékeit. Kiállítás tervezése, kivitelezése, anyaggyűjtés
Bagolytanya - madártani látogatóközpont
Természetvédelmi, madárvédelmi látogatóközpont, kutatóhely és szemléletformálással foglalkozó műhely.
Jelek a természetben kiállítás, ahol minden megfogható, tanulmányozható, megtapasztalható volt.
Anyaggyűjtés, kiállítás tervezés, kivitelezés
Rónafalu tájház
A Rónafaluban található parasztházat egy felmérő projektből származó bevételből vásárolta meg kezdeményezésemre a madártani egyesület.
A felújítás után átadtuk használatba a Rónafaluért Baráti Körnek. Jelenelge az a célunk, hogy az önkormányzat átvegye a működtetést, és a természetbarát turizmust szolgálja.
Bazalt100 teljesítménytúra
A Bazalt Teljesítménytúrát magánszemélyek kezdeményezték. A Novohrad-Nógrád Geopark, valamint a Tarjáni Szabadidősport Klub felkarolta az ötletet.
Segítettem a teljesítménytúra elindítását és az első három évben részt vettem a szervezésben.
Beszterce tér
A salgótarjáni Beszterce-lakótelepen aktív városi tanösvény készült, melynek kialakítása egyedülálló: urbánus közegben elvétve találkozunk a környék faunájának táplálékláncával vagy a környékbeli hegységeket alkotó kőzetekkel. Az erdők, nemzeti parkok sajátja a tanösvény, azonban most a városban is egymást kergeti a mezei nyúl és a vörös róka, de megjelenik a földigiliszta és a keleti sün is, csakúgy, mint a nagy fakopáncs és a vadmacska.
A tér tanösvényeinek létrehozásában szakértői munkát végeztem.
Medvesi erdők
A karancs-medvesi erdők a szívügyem. A természeti környezet jelenti a legnagyobb kincsünket, ez a jövőnk záloga. Kétszer kezdeményeztem és szerveztem tanulmány írását, ami a medvesi erdők üzemtervezéséhez kötődött. Előadás sorozatot szerveztem erdővédelmi témában, túrákat szerveztem és vezettem, fotópályázatot szerveztem, a közösségi média felületeit kiahsználva erdőkkel kapcsolatos ismeretterjesztést folytattam.